Ayşen İnci

Oyuncu

7 Haziran 1955 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Cumhuriyet Anadolu Lisesinden mezun oldu. 1974 yılıatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu.

Ayşen İnci, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosunda tiyatro oyuncusu olarak işe başladı. 1974 – 1997 yılına kadar Ankara Devlet Tiyatrosu sahnelerinde 20’yi aşkın oyunda başrol oynadı. Üç Kız Kardeş, Dört Mevsim, Öp Beni Kate, İkinci Bölüm, Sevgililer, Büyük Aşıkların Sonuncusu, Kılıç Ve Ney, Kanlı Nigar, Keşanlı Ali Destanı, Yunus Emre, Kördüğüm, Baba Evi, Yasak Defter, IV. Murat, Hürrem Sultan, Koçyiğit Köroğlu, Kadınlar Da Savaşı Yitirdi, Kozalar, Ölüler Konuşmak İster; tiyatro oyunlarında oyuncu olarak görev aldı. 1997 yılından sonra İstanbul Devlet Tiyatrosunda tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

2003 – 2011 yılları arasında “Sihirli Annem” dizisinde Periliçe karakterini canlandırdı. Dizinin ana rollerinde İnci Türkay, Şahap Sayılgan, Nevra Serezli, Jess Molho, Defne Joy Foster, Buğra Özmüldür, Gizem Güven, Ebru Karanfilci, Gül Onat, Suat Sungur, Zuhal Topal, Süeda Çil, Metin Serezli gibi isimler rol aldı.

Ayşen İnci 2006-2007 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oynadığı Tom Kempinski‘nin yazdığı “Tek Kişilik Düet” oyunda MS (multipl skleroz) hastası keman virtiözünü canlandırdı. Bundan çok etkilendi ve ardından MS’i vazife edindi. Türkiye MS Derneği’nin başkanlığını yapmaya başladı.

2006 yılında “Tek Kişilik Düet” oyununda gösterdigi performansla “2006 Lions En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

Peri Kraliçesinden Masallar adlı bir çocuk kitabı ve PİSİkolojik Öyküığı masal kitabının gelirini MS’li gençlerin eğitimine aktarıyor.

Çeşitli yerlerde tiyatro eğitimi de veren Ayşen İnci, Tiyatro oyunları, film ve dizi senaryoları yazmaktadır. İstanbul Devlet Tiyatrosu müdür yardımcılığı görevi yaptı.

2013 yılında “Kadın İşi: Banka Soygunu” adlı sinema filminde Meral karakterini canlandırırken; Meltem Cumbul, Filiz Ahmet, Özge Ulusoy, Esra Dermancıoğlu, Meral Çetinkaya, Ayten Uncuoğlu, Ferit Aktuğ, Erdal Cindoruk ile beraber rol aldı.