Cengiz Özek

Karagöz Sanatçısı, Oyuncu, Eğitmen

İstanbul’da doğdu. 1978 yılında Karagöz üstadı Ragıp Tuğtekin’in öğrencisi resim öğretmeni Ali Kıyak’tan, deve derisinden Karagöz figürlerinin yapımını öğrendi. Kendi çabaları ve yöntemiyle Karagöz oynatmaya başlayan Özek, Atatürk Kitaplığı (İstanbul) açılışında oynattığı klasik Karagöz oyunu “Aptal Bekçi”yle profesyonel hayata adım attı. Çocukluk yaşlarında tanıştığı geleneksel Türk kuklası Karagöz üzerine ilk sergisini 17 yaşında (1981) Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde açtı. O tarihten bu yana Karagöz üzerine sergileri zenginleşerek aralıklı zamanlarda yurt içi ve yurt dışında galerilerde yer almaya devam etmekte.

Geleneksel Türk tiyatrosu Karagöz üzerine yaptığı çalışmaları modern tiyatro kurallarıyla sentezlemek isteyen Özek, 1986’da İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne öğrenci olarak girdi. Mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları, Bakırköy Belediye Tiyatroları, Dormen Tiyatrosu ve Kenter Tiyatrosu’nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak görev aldı. Çeşitli oyunların afiş ve kostüm tasarımlarını gerçekleştirdi.

1998 yılında Türk tiyatrosuna ve seyircisine, kukla tiyatrosunu tanıtmak amacıyla, her yıl düzenli bir şekilde devam etmesi planlanan “İstanbul Uluslararası Kukla Festivali”ni oluşturdu. Türk kuklasına katkıda bulunanlara “Festival Onur Ödülü” başlığı altında ödül vererek kuklaya ilgi duyulmasını sağladı.
Karagöz oyunlarına, kendi tekniği ve yorumunu getiren Cengiz Özek, dünyanın önemli kuklacıları arasında yerini aldı. Kendi yazdığı çevre sorunlarını konu alan Karagöz oyunlarıyla, beş kıtada düzenlenen kukla festivallerinde, bine yakın gösteri yaptı. Konferanslar verdi, Karagöz üzerine yapım ve oynatım atölyeleri oluşturdu.

Çalışmalarından dolayı çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü.

Halen, kurucusu olduğu “İstanbul Karagöz Kukla Vakfı” başkanlığını, “Uluslararası İstanbul Kukla Festivali” Genel Sanat Yönetmenliği, Mimar Sinan Üni. Devlet Konservatuarı “Geleneksel Türk Tiyatrosu” eğitmenliğini görevlerini üstlenmekte, “İstanbul Kukla Müzesi-Tiyatrosu” kuruluş hazırlıklarını sürdürmektedir.

1989’dan itibaren yaklaşık 5 kıtada, 30 ülkede, 100 şehirde gösterileri oldu.