Çiğdem Erken

Müzisyen, Eğitmen

Küçük yaşlarda müzikle tanışan Çiğdem Erken 7 yaşında piyano çalmaya başladı. Ankara Devlet Konservatuarı'nın ardından Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Piyano alanında Master ve Sanatta Yeterlik Programlarını bitirdi. Ayşegül Sarıca'dan piyanist olabilmek, Yücel Erten'den tiyatroda müzik yapabilmek adına çok şey öğrendi.

1994-1999 yılları arasında Ankara Devlet Operası'nda korepetitör ve orkestra sanatçısı olarak görev yaptı. 1994-1999 yılları arasında Ankara devlet Konservatuarı'nda ve B.Ü Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 1999-2010 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Yardımcı Doçent statüsü ile görev yaptı. Üniversitede Piyano, Oda Müziği, Tiyatro Müziği ve Müzikaller üzerine dersler verdi. Aynı üniversitede uzun yıllar Ana sanat Dalı Başkanı ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak idari görev yaptı. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yard. Doç. statüsünde akademik çalışmalarda bulundu.

Halen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde Yard. Doç. olarak görev almaktadır.

1995'ten bu yana yaklaşık 50 tiyatro oyununun müziğinde piyanist, müzik direktörü ve besteci olarak yer alan Çiğdem Erken çok sayıda da ödül sahibi.

2011 Haziran ayında ‘Aşk hafızam’ dediği çoğunluğu re minör tonunda yazılmış şarkılarından oluşan "Kız Kafası" adlı albümünü yayımladı. İki yıl aranın ardından ikinci albümü ''İstanbul Kızı''nı dinleyicisinin beğenisine sunan sanatçı, 2015 yılında Manita isimli 3. solo albümünü yayımladı. Son olarak “Benim Adım Feridun” soundtrack çalışması 2016 yılında yayımlandı.

Sanatçı, tiyatro, tv, film müziği, akademisyenlik ve konser çalışmalarını iç içe sürdürmektedir.