Gülçin Üstüntaş

Oyuncu-Yönetmen, Yaratıcı Drama Eğitmeni

Ordu’da doğdu. Yaratıcı Drama eğitimini tamamladı. OBKT ve çeşitli tiyatro kuruluşlarında 1964-2012 yılları arasında ellinin üzerinde oyunda oynadı, altmışa yakın oyun ve sahne gösterisi hazırladı. Yerel TV kanallarında kültürel belgesel film yapımcılığı ve yönetmenliği üstlendi, program yapımcılığı ve sunuculuğu yaptı. Çeşitli kültür ve sanat dergilerinde, gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi Ankara ve Sadri Alışık Sanat Merkezi Ankara’da drama ve diksiyon eğitmenliği yaptı. Çankaya Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Samsun Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda Yaratıcı Drama Liderliği yaptı, Genel Sanat Yönetmeni olarak çalıştı. K.T.Ü Ordu Yüksek Okulu Halkla İlişkiler Bölümünde Diksiyon öğretmenliği yaptı. Ordu ve Samsun Belediye Konservatuarlarında oyuncu/yönetmen/öğretim görevlisi olarak çalıştı.

CHP İl Kadın Kolu Başkanı, Ordu Belediye Meclis ve Encümen Üyesi, Orsev (Ordu Sanat Evi) Kurucusu ve Başkanı, Ordu İnsan Hakları Derneği Başkanı, ÇYDD Vakfı Kurucu üyesi ve Ankara Y.K.Ü, Ordu Kültür ve Kalkınma Vakfı Ankara Y.K.Ü, Evrensel Değerler Kozası Derneği Ankara Y.K.Üyesi olarak görev aldı.