Kâzım Akşar

Devlet Tiyatrosu Rejisörü - Oyuncu

Burhaniye’de doğdu. 1970 yılında Radyo Çocuk Saati’ne girdi. Radyoda, “Arkası Yarın”, “Mikrofonda Tiyatro”da oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı. 1978’de Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezuniyetiyle Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmalarına başladı.

1986-1987’de Devlet tarafından İngiltere’ye gönderildi. National Theatre’da Peter Hall ile “Entertaining Strangers (David Edgar)”, “The Winter’s Tale (Shakespeare)”, “The Tempest (Shakespeare)” ve “Cymbeline (Shakespeare)” oyunlarında yardımcı olarak çalıştı.

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde eğitmenlik yaptı, ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dialog Anlatım İletişim okulunda eğitmenlik yapmaya devam ediyor.

Sanatçı, Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi”, Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar” ve “Beyaz Geceler” eserlerini oyunlaştırmış; “Suç ve Ceza”, “Demir”, “Moskova Geceleri”, “Örümcek Kadının Öpücüğü”, “Ayyar Hamza”, “Büyük Misafir”, “Beyaz Geceler”, “Ayak Takımı Arasında (AST)”, “Eskici Dükkanı”, “Otopark Cinayetleri”, “Tartuffe”, “Kanlı Nigâr”, “Fesleğen Çıkmazı”, “Bedensiz Kadın” oyunlarını yönetti; 20’ye yakın oyunda ve 10’a yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde oyuncu olarak rol aldı.