Tamer Levent

Oyuncu, Yönetmen, Yazar

İzmir’de doğdu.1977’de Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü tamamladıktan sonra Devlet Tiyatroları'nda önce oyuncu daha sonra yönetmen olarak çalıştı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1994 yılına kadar yürüttüğü bu görev esnasında ülkemizde çok ses getiren “Sanata Evet” projesini hayata geçirdi.Tiyatro kültürünün tanımlanması ve yaygınlaşması doğrultusunda teorik ve uygulamalı çalışmalar yaptı. Türkiye'de eğitimde drama ve yaratıcı drama çalışmalarını başlattı. Çin ve Hindistan belgeselleri gerçekleştirdi. Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde drama atölyeleri yönetti.

Oynadığı ve yönettiği oyunlarla yurt içinde ve yurt dışında pek çok turne yaptı.
“Galileo Galilei” isimli oyunla Ankara Sanat Kurumu en iyi aktör ödülü, “Tepenin Ardı” filmi ile Ankara Film Festivali en iyi erkek oyuncu ödülü, Malatya Film Festivali’nde filmin bütün erkek oyuncuları ile en iyi erkek oyuncu ödülü aldı. Aynı filmdeki rolü ile Asya Pasifik Oscarları olarak bilinen APSA Film Festivali’nde, en iyi erkek oyuncu adayı oldu. Gürcistan'da oynadığı “Mısır Adası” filmi Oscar adayı olan 9 film arasına girdi. Altın Palmiye ödülü kazanan “Kış Uykusu” filmindeki rolü ile Sadri Alışık Üstün Performans Ödülü kazandı. Ayrıca Yeni Dergi ve İsmet Küntay onur ödüllerine layık görüldü. APSA Film Festivali’ne jüri üyesi seçildi.

FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) Türkiye Temsilciliği yaptı. IATA (Uluslararası Amatör Tiyatrolar Birliği) Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Halen TOBAV (Devlet Tiyatro Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı) ve TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği)’nin onursal genel başkanıdır.