Zuhal Ergen

Dramaturg, Yönetmen

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezuniyetinin ardından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Dramaturg olarak görev yaptı.

Ankara Radyosu Çocuk Birimi’ne çocuk oyunları yazdı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Birimi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1988’de İBBŞT’ye Dramaturg-Sanatçı olarak girdi. 5 yıl boyunca Gençlik Günleri organizasyonunu yaptı. Repertuar Kurulu ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Genel Sanat Yönetmen Yardımcılığı görevini üstlendi. Çocuk Birimi’nde çocuklarla doğaçlama çalışmaları yaptı. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri ve Mitos Yayıncılık - İsviçre Hastanesi’nin açtığı Oyun Yazma Yarışmaları’nda jüri üyeliği görevlerini üstlendi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde 4 yıl boyunca Dramaturgi dersleri verdi.

Birçok oyunda Dramaturg olarak görev aldığı gibi oyun da yönetti. “Mavi Masal”, “Ay! Uyuyor muydun? Afedersin...”, Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli” bu oyunlardan bazıları. Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda konuk yönetmen olarak da “Hoşu’nun Utancı”, “Benim Güzel Pabuçlarım”, “Tıngır Mıngır Bir Ülke” isimli çocuk oyunlarını yönetti.